advertise

گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد؟

گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

گاز کالیبراسیون چیست

کالیبراسیون، گاز کالیبراسیون، گاز کالیبراسیون چیست، گاز کالیبراسیون و ترکیبی، گاز استاندارد کالیبراسیون، مانومتر گاز کالیبراسیون، کالیبراسیون آنالایزر گاز، کالیبراسیون تصحیح کننده گاز و کالیبراسیون گاز سنج مباحثی هستند که در این صفحه پیرامون آن ها صحبت شده است. با نگاهی به سرگذشت زندگی انسان ها بر روی کره خاکی، متوجه می شویم که پیشینیان ما از همان ابتدای شکل گیری حیات، به دنبال انجام اموراتی بوده اند که زندگی او را ساده تر از قبل کرده و دردسرهای کمتری برای وی بیافریند. این خصیصه ذاتی را با عباراتی نظیر راحت طلبی و کمال طلبی، می توان توصیف کرد. به این مباحث، حس کنجکاوی و پرسشگری را هم اضافه کنید. ترکیب این صفات با یکدیگر، شکل و شمایل زندگی امروزی را پدید آ

گاز کالیبراسیون

گاز کالیبراسیون و اهمیت آن

در بخش قبلی، عمده هوش و حواس خود را بر یافتن پاسخی کامل و جامع برای پرسش گاز کالیبراسیون چیست معطوف ساختیم و از حق نگذریم به پاسخ (های) بسیار روشنی نیز در این زمینه رسیدیم. حال زمان آن فرا رسیده که از مقدمات مربوط به چیستی ماده مذکور عبور کرده و ابعاد و زوایایی دیگری به مثابه اهمیت گاز کالیبراسیون و همین طور کاربردهای آن، مطرح سازیم. تقاضا می کنیم کما فی السابق با حواسی جمع و شش دانگ، خوانش متون پیش رو را از سر بگیرید و در هر کجای متن که احساس کج فهمی و یا سر در گمی به شما دست داد، سریعا به پشتیبانی مجموعه پیغام دهید. درک اهمیت گاز کالیبراسیون، خود باعث طی شدن نیمی از مسیر آشنایی با کاربردهای آن است. اگر چه این دو آیتم یعنی اهمیت و کاربرد، لازم و ملزوم یکدیگر نیستند اما قطعا سبب وحدت کلمه و یکپارچگی مقاله خواهند شد. پس می توان بیشتر به چشم مکمل به آن نگریست. گازهای کالیبراسیون با ایفای نقش های بسیار در صنعت و آزمایشگاه، جایگاه بسیار ویژه ای در میان تمام مواد دارند. اهم این نقوش را در ادامه همین متن، برایتان برخواهیم شمرد. در یک محیط کاری، خطرات بیشماری وجود دارد که اگر توجهی به آن ها نشود، سلامت و ایمنی نیروهای کار، مستقیما در معرض خطر خواهد بود. یکی از شایع ترین موارد گزارش شده در این خصوص، خطرات ناشی از نشت گازهای سمی و خفه کننده همانند کلر یا مونوکسید کربن می باشد. پیشنهاد می کنم مقاله آشنایی با ۸ گاز خفه کننده را در همین راستا مطالعه کنید. نکته حساس و هشدار آمیزی که در این میان وجود دارد، عدم امکان تشخیص فوری گازها (چه سمی و چه غیر سمی) می باشد. بنابراین باید دستگاه و ابزاری وجود داشته باشد تا وظیفه آگاه سازی را بر عهده بگیرد. عموما در کارگاه ها، یک مانیتور گاز قابل حمل و یا سایر دستگاه ها وجود دارند که برای هشدار دادن و اعلام خطر به کارکنان در مکان از پیش تعیین شده ای، تعبیه شده اند. حال فرض کنید خدایی ناکرده نشتی گاز در محیط رخ دهد و حتی مانیتور و دستگاه هم قادر به تشخیص و اعلام آن نباشند. آیا باید دست روی دست گذاشت و جان انسان های بی گناه را به بازی گرفت؟ پاسخ قطعا منفی است. هیچ تضمینی وجود ندارد که در صد در صد مواقع، مانیتور درست کار کند و از آن بدتر شما بخواهید تست بگیرید که آیا دستگاه سالم است یا خیر. اینجاست که سر و کله کالیبره کردن پیدا می شود. با هدف هر چه بهتر و درست تر کار کردن آشکارساز گاز، در وهله اول باید به صورت دقیق و باریک بینانه، همان طور که عرض کردیم، کالیبره شود. در اصل، گاز کالیبراسیون برای تنظیم آشکارسازهای گاز و برای اطمینان از درستی عمل آن ها، به کار بسته می شود. گاز کالیبراسیون و اهمیت آن در نجات جان انسان و جلوگیری از مسوم شدن وی می باشد. بیماری های ناشی از گازهای عفونی، ممکن است تا مدت ها دست افراد را به خود بند کند. در بخش های پایانی، یک مرتبه دیگر، از مقوله اهمیت سخن به میان خواهیم آورد و دیگر بار اهمیت های گاز کالیبراسیون را به شما خوبان یادآوری خواهیم کرد.

گازهای کالیبراسیون

کاربردهای گاز کالیبراسیون

اگر مباحث مربوطه به تیتر اهمیت گاز کالیبراسیون را به دقت دنبال کرده باشید، اکنون فهمیدن کاربرد گاز کالیبراسیون چندان دشوار نخواهد بود؛ چرا که اهم مطالب مورد اشاره واقع شدند. با این به سبب حساسیت و بالا بودن نرخ جست و جوی این عبارت در بستر وب، اختصاص یک بخش مجزا به آن، کاملا منطقی و مورد انتظار خواهد بود. به طور خلاصه کاربردهای گاز کالیبراسیون را باید در امری به نام کالیبره کردن تجهیزات اندازه گیری، خلاصه کرد. این عمل به قدری مهم و حیاتی است که عدم انجام آن، خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. بنابراین همگان می کوشند تا در اسرع وقت درصدد تهیه ابزار و اسباب لازم برای عملیاتی کردن عمل نامبرده برآیند. یافتن مرجعی پرآوازه برای تحقق اهداف، خود بسیار کلیدی و حساس می باشد. همان طور که عرض شد، در باب این قضیه، به قدر کافی صحبت شده است. مجتمع ترکیب گاز پارس به سبب آگاهی کامل از کاربرد گاز کالیبراسیون و گاز استاندارد کالیبراسیون، می کوشد تا در سریع ترین زمان ممکن و بدون فوت وقت، مقادیر درخواست شده را به دست افراد و مجموعه هایی که نیاز دارند، برساند. اگر افتخار خدمت رسانی را به ما محول کنید، متوجه تفاوت های بسیار زیاد TGPA با سایر ارائه کنندگان خواهید شد. اما بگذارید سفره این قسمت را تشریح چگونگی کاربردها جمع و جور کنیم و کار را به یک نقطه قابل قبولی برسانیم. در تمامی آزمایشگاه های کنترل کیفی صنایع، رسیدن به دقت مورد نظر در سنجش های تکمیلی فرآیندها، امری به شدت خظیر و اساسی محسبو می شود. در نتیجه شرایط ایجاب خواهد کرد که کلیه دستگاه و تجهیزات اندازه گیری، کالیبره باشند تا دقت مورد نظر، حصول گردد. وقوع این چنین وقایعی مدیون و مرهون گازهای کالیبراسیون خواهد بود. بدون آن ها، باید قید دقت عمل را ز کل بزنیم. کالیبراسیون کردن دستگاه های گاز سنج، آنالایزرهای گازی و دستگاه های کروماتوگرافی با کمک گاز کالیبراسیون انجام می شود. دستگاه های نامبرده در مواردی مربوط به نظارت محیط زیست، صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، صنایع پزشکی، معادن و حفاری به کار گرفته می شوند. بسیاری از خدمات دندانپزشکی هم اینک نیاز به استفاده از تجهیزاتی دارند که بایستی کالیبره شوند. تجهیزات ایمپلنت در اصفهان از سری مواردی ست که باید حتما کالیبره شوند. مسلما دانستن این موضوع اهمیت خاصی خواهد داشت. همان طور که می بنید، چرخه بزرگی از صنعت به وجود گاز کالیبراسیون وابسته است و بدون آن، ضربه بزرگی خواهد خورد. تنها کافی است این صحنه را در ذهن متصور شوید که مشغول انجام فعالیت های روزانه خود هستید اما هیچ گونه دقت عملی در آن به خرج نمی دهید. آیا از خود انتظار نتیجه گرفتن و یا حتی پیشرفت دارید؟ مگر می شود بدون در نظر گرفتن معیارها و سنجش های اساسی، دست به کاری زد و سپس به انتظار موفقیت نشست؟ احتمال توفیق و پیروزی در این چنین شرایطی، چیزی نزدیک به صفر خواهد بود. دنیای اطراف ما، دنیای منطق و حساب و کتاب است. هر سخن و فکری خارج از این چهارچوب، نتیجه ای در برنخواهد داشت و تنها وقت و عمر آدمی را تلف خواهد کرد. نگاهی به اطراف خود بیندازید و سرگذشت حال و گذشته نابخردان را رویت کنید. به قول حضرت حافظ که می گوید:
نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی / که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی / من نگویم که کنون با که نشین و چه بنوش / که تو خود دانی اگر زیرک و عاقل باشی.
(از قضا در واپسین روزهای سال هستیم و چیزی به تحویل سال باقی نمانده است...)
مورد قابل اشاره دیگر در مورد گاز کالیبراسیون و کاربردهای آن، استفاده از این ماده در کارخانجات، صنایع و شمار کثیری از مجتع های مسکونی و تجاری است. در این موقعیت ها، گاز کالیبراسیون لقب آشکار ساز به خود می گیرد. آشکارسازهای گازی را برای پی بردن به نشت گاز، مورد استفاده قرار می دهند. از قضا این دستگاه ها هم باید به خوبی از خصلیت کالیبره بودن، بهره مند باشد. به غیر از این مورد، تعیین درستی و یا خراب بودن دستگاه نیز با گاز کالیبراسیون به منصه ظهور خواهد رسید. به عنوان حسن ختام و جمع بندی لازم است بیان داریم که به طور کلی در آن دست از صنایعی که با انواع مختلفی از گازها سر و کار دارند (مثل صنعت نف و گاز)، همواره باید از دستگاه های سنجش گر گازی مخصوصی بهره برد. این دستگاه ها به مثابه یک بازیکن فوتبال، باید در اوج آمادگی و سرحالی باشند تا بتوانند دست سرمربی (صنعت گر) را در تمام لحظات بازی (پروسه تولید) بگیرند. گاز کالیبراسیون با پیازده سازی عمل کالیبره کردن (همان مشاوره، بدن سازی و تغذیه مناسب در فوتبال)، دستگاه را در شرایطی قرار می دهد که بتواند به درستی تشخیص های لازم را بدهد و نوع گاز را شناسایی کند. اینک به خوبی کاربردهای گاز کالیبراسیون را می دانید و قادر به تهیه نوع مناسب آن از مجتمع ترکیب گاز پارس هستید. بسیار می توان سخن گفت از کاربردهای گاز کالیبراسیون. آنچه در این زمان اهمیت دارد بی شک می تواند ارتباط داشته باشد با این موضوع که کالیبره نمودن دستگاه های پزشکی، فیزیوتراپی، و دندانپزشکی بسیار مهم خواهد بود و البته حیاتی. در تمامی لابراتوار های لمینت دندان در اصفهان می توان شاهد آن بود که تکنسین ها استفاده کرده اند از نمونه های خاص گاز کالیبراسیون تا تجهیزات خاص خویش را به خوبی تنظیم و کالیبره نمایند.


گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد - ترکیب گاز پارس

Calibration Gas

گازهای کالیبراسیون چگونه عمل می کنند

به نظر می رسد دانستن چگونگی عملکرد گازهای کالیبراسیون، کمک شایانی به پیدا کردن درک کامل تری از آن می کند. بنابراین با هدف دست یابی به چنین نتیجه ای، قرار است متونی را در باب اینکه گازهای کالیبراسیون چگونه عمل می کنند، تقدیم حضورتان کنیم. تلاش شده از ساده ترین کلمات و عبارت برای تشریح موضوع پیش رو بهره جسته شود تا همگان بتوانند به راحتی آن را متوجه شوند. توصیه کلیدی ما این است که به جای تحقیق و تفحص بسیار در این زمینه، کار راحت تر یعنی تماس با پشتیبانی مجتمع ترکیب گاز پارس را در دستور کار خود قرار دهید. اینگونه ضمن صرفه جویی در وقت و انرژی، پاسخ های دقیق و تخصصی تری دریافت خواهید کرد. ما اینجاییم تا مشکل و نیاز شما در حوزه گاز کالیبراسیون را برطرف نماییم و برای این کار از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد. لطفا با ما همراه باشید. در نخستین جملات این صفحه و برای ورود به مبحث اصلی این پرسش اساسی را مطرح کردیم: گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد. حال می خواهیم از زاویه ای جدیدتر و به مراتب کاربردی تر، به چیستی ماده مورد نظر نگاه بیندازیم. در اینجا ابزاری داریم به نام مانیتور گاز. فهم دقیق اینکه گاز کالیبراسیون چگونه عمل می کند، در گرو فهیمدن نحوه کارکرد مانیتور گازی است. دستگاه نامبرده، هوا را برای تشخیص غلظت یک ماده خاص همانند مونوکسید کربن، اسکن می کند. هر مانیتور روی یک سطح خاص همانند ده قسمت در میلیون تنظیم شده است. سمیت گاز، سطح را تحت تاثیر قرار می دهد چراکه برخی گازها از سایر گازها، خطرناک تر محسوب می شوند. در همین رابطه پیشنهاد می کنیم مقاله ۷ گازکشنده و خطرناک منتشر شده در وب سایت TGPA را مورد مطالعه قرار دهید. درصد آسیب میان مواد مختلف، کاملا متفاوت است؛ بنابراین ممکن است سنجش آن ها نیز با یکدیگر فرق داشته باشد. گاز کالیبراسیون مخلوطی از گاز مورد نظر و هوا بر اساس حداقل تنظیمات آشکار ساز می باشد. به همین جهت است که در بعضی مقالات و نوشته ها، از عبارت گاز کالیبراسیون آشکار ساز هم استفاده می شود. نام گذاری این محصولات، دقیقا رابطه مستقیمی با کارآیی آن ها دارد. القصه؛ چنانچه دستگاهی احتیاج به کالیبره شدن ده قسمت در میلیون داشته باشد، گاز کالیبراسیون با آن مخلوط مطابقت خواهد داشت. توجه داشته باشید که گازهای کالیبراسیون در بسته بندی های خاص عرضه می شوند و می توان آن ها را به یک دستگاه نظارت متصل نمود. مجتمع ترکیب گاز پارس با اشراف کامل بر این روند، راهنما و یاور شما در انتخاب گاز کالیبراسیون خواهد بود و بهترین ها را برایتان به ارمغان خواهد آورد.


گازهای کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

گاز کالیبراسیون و اصول آن در دستگاه نمونه برداری

به جرات می توان ادعا کرد که بیشتر نکات و تذکره های منتشر شده در صفحه گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد، حول محور کاربردها و اثر گذاری های این ماده است. در بخش پیش رو یعنی کالیبراسیون و اصول آن در دستگاه نمونه برداری گاز، به راهکارهای بسیار ارزنده و مفیدی اشاره خواهیم کرد که به صورت جهانی مورد توجه قرار گرفته اند؛ اصولی که در آزمایشگاه کالیبراسیون قابل تحقیق و بررسی است. دنیای مدرن امروزی، وابستگی بی حد و حصری به صنعت دارد. به نحوی که نمی توان حتی برای یک لحظه هم که شده توقف آن را متصور شد. درست در قرن نوزده میلادی بود که جهان و جهانیان وارد یک دوره گذار عظیم و بی سابقه شدند. ایشان به این نتیجه رسیدند که برای کسب نتایج شگرف تر در زندگی و کسب و کار خود، باید چرخه های تولید راه اندازی کنند. این بود آغازی بر ثبت اختراعات و اکتشافات بیشمار تا که همین لحظه نگارش صفحه گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد، ادامه یافته است و همچنانی که بر این کره خاکی زیست کنیم، پا بر جا خواهد ماند. همچنانی که روزهای تاریخ، یکی از پس دیگری می گذشتند، نکته و تبصره جدیدی برای بشریت عیان می شد. واضح و مبرهن است که اشاره به تمامی یافته ها و ثمره ها، آن هم در یک صفحه و در قالب یک مقاله، امری محال و نشدنی است. بنابراین با فاکتور گرفتن قسم عظیم و غیر قابل تصور علوم و فنون متعدد، تنها روی مقوله مورد نظر خود ریز خواهیم شد. شاید هیچ کس فکرش را نمی کرد روزی فرا برسد که روال و کار دنیا را به نقطه ای که هم اکنون در آن واقع شده ایم، برساند. واقعیت را باید پذیرفت و مراقبت پیشه کرد. بی توجهی به وقایع پیرامون، نوعی عقب افتادگی را در پی خواهد داشت. بازگردیم به اصل مطلب و جایی که قرار بود در مورد گاز کالیبراسیون و اصول آن در دستگاه نمونه برداری گاز صحبت کنیم. مقدمات قبل را کنار هم قرار دهید تا بینش عمیق و کاملی از آنچه که قرار است به شما بگوییم، پیدا کنید. در هیاهوی تولیدات انبوه وسایل و ابزارآلات صنعتی، تجهیزات نمونه برداری گاز از مهم ترین و پر مصرف ترین افزارهایی هستند که در طیف وسیعی از مشاغل امروزی به کار گرفته می شوند. برای نمونه در فرآورده های غذایی، کاربری های نظاری گازهای LFG (Landfill gas؛ یک محصول جانبی طبیعی از تجزیه مواد آلی در محل های دفن زباله. هم چنین شناخته شده با نام گاز ال اف جی)، حوزه های پزشکی و صنایع تخمیر شاهد به کارگیری نمونه بردارها هستیم. آنچه نباید از یاد رود این است که بدانیم انواع گاز کالیبراسیون را نیاز دارند دندانپزشکان تا تجهیزات مدرن خویش را کالیبره کنند. این موضوع به ویژه در رابطه با انواع تجهیزات عصب کشی در اصفهان اهمیت خود را نشان داده است. دستگاه های گوناگونی نظیر آنالایزر کربن دی اکسید (CO۲)، عمق یاب استخراج گازها، آنالایزرهای مونو اکسید کربن (CO) و نیتروژن دی اکسید (N۲O) به بهره بردای رسیده اند. ارتباط این موارد با یکدیگر چیست؟ دندان روی جگر بگذارید تا هر آنچه که هست و نیست را به شما انتقال دهیم. کالیبراسیون بی عیب و صحیح تجهیزات برای اطیمنان یافتن از صحت و دقت نمونه ها و زمان بیکاری تجهیزات و همین طور از بین بردن ریسک های ایمنی، کاملا ضروری است. اگر خاطرتان باشد، در خلال مباحث گاز کالیبراسیون و اهمیت آن خدمتتان عرض کردیم که در پاره ای از مواقع، جان انسان در میان است و چه ریسکی بالاتر از آن. اصلا حتی اگر تهدید و مهلکه ای هم در کار نباشد، مسئولیت پذیری که وجود دارد. ما انسان ها موظف به انجام مسئولیت های خویش به بهترین شکل ممکن هستیم و در این راستا نباید هیچ عذر و بهانه ای بتراشیم. دوران مدرسه را به یاد بیاورید؛ آنجایی که در کتب درسی، سیستم را تعریف کرده بودند. به خاطر می آورید که گفته شده بود اجزای سیستم با هم در تعامل هستند. هر نوع خلل در اجزا، نیل به هدف غایی را صعب خواهد ساخت. از این رو، هر شخص واحد، مکلف است آنچه بر عهده و دوش وی گذاشته شده است را به سرانجامی نیک برساند. کالیبراسیونی که به درستی رخ داده باشد، این یقین و خاطر جمعی را خلق می کند که نمونه های اندازه گیری شده در حدود شاخص های استاندارد آنالایزرها قرار دارند و تا آنجا که می شده دقت لازم را داشته اند. از آن روزی که حدود استاندارد رعایت نشود و از آن خارج باشیم، بر حذر باشید که عواقب دلخراشی، گریبان ما را خواهد گرفت. کالیبراسیون همخوانی تجهیزات و محیط کار با مقادیر گازهای موجود را تایید و از کنترل خارج شدن آن ها، ممانعت به عمل می آورد. مجموع این رویدادها، ما را به سمت ساحل آرامش سوق خواهند داد و شیرینی و لذت کار را دوچندان خواهند کرد. چه بهتر که آدمی خود بر آنچه انجام می دهد اشراف داشته باشد و لحظه ای اجازه ندهد که زمام امور از دستانش خارج گردد. این وعظ طلایی در جای جای زندگی کاربرد خواهد داشت. حال اگر کاربران با یک دستگاه آنالایزر، تست گاز را پیاده سازی کنند ولی مقادیری که انتظارش را می کشیدند به دست نیاورند، قادر خواهند بود درصدد شناسایی و رفع مشکل برآمده و در زمان مناسب، اصلاحات واجب و ضروری را اعمال کنند. در مراحل بعد و به کمک اقدامات صورت گرفته، تعادل و بهره وری سیستم لحاظ خواهد شد. هر قدر که عمل بهینه سازی اصولی تر اجرا شود، فرجام خوشایندتری پیش روی جمیع افراد قرار خواهد گرفت. مطمئنا مهم ترین جنبه کالیبراسیون به تامین ایمنی محل کار باز می گردد. بهتر است با یک مثال، شفاف سازی کنیم. در نزدیکی مخازن و چاه های گاز ال اف جی، از دستگاه آنالایزر برای سنجش مقدار بیوگاز پخش شده در محیط، استفاده می شود. اگر در آنالیز صورت گرفته، اعداد و ارقام دستگاه نشانگر آن باشد که حجم گاز منتشر شده بیش از آستانه است، لازم است این پیغام را به منزله یک هشدار در نظر گرفت. در واقع می فهمیم که محیط و سلامتی افراد در حال کار در محیط مزبور، وارد مرز خطر شده است. دیگر بار به وارسی دستگاه آنالایزر باز می گردیم؛ اگر مشخص شود که فرضا سطح گاز متان بیشتر از حد مجاز تعیین شده است، تکنسین ها به محل فراخوانده می شوند تا با انجام اقدامات لازم اعم از باز کردن مخزن و یا سفت کردن آن، میزان متان خروجی را تنظیم کنند. گاهی اوقات شاید این کارها جواب ندهد و حالت بحرانی تر رخ داده باشد. مسلما دور کردن افراد از محیط، چاره نهایی خواهد بود. بهتر است جانی تهدید نشود تا سر صبر، مشکل یا مشکلات به وجود آمده ساماندهی شده و در نهایت دفع شوند. عاقلانه نیست که در حضور اشخاص غیر متخصص، دست به کار شد. در کشورهای پیشرفته و از زمان تنظیم مقررات آلاینده های بیوگازی توسط سازمان حفاظت از محیط زیست، دقت دستگاه های آنلایزری، نقش پر رنگی در رعایت قاوانین کاری در صنعت گاز کالیبراسیون ایفا می کنند. امید است در تمام نقاط جهان از جمله کشور عزیز خودمان نیز، روز به روز این استاندارها دقیق تر شوند و استفاده درست از گازهای کالیبراسیون تبدیل به یک باید سازمانی شود. مجتمع ترکیب گاز پارس با ارائه بهترین نمونه گاز کالیبراسیون، آماده خدمت رسانی به تمامی صنایع و آزمایشگاه های فعال در سراسر کشور می باشد.


گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

گازهای LEL

مبانی پروسه گاز کالیبراسیون

مبانی پروسه گاز کالیبراسیون چندان بی ارتباط با اصول و کاربردهای آن نیست. ما در هر تیتر از صفحه گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد، هر بار با زاویه دید جدیدی به قضایای مربوط می نگریم و بعد تازه ای از ماجرا را برایتان آشکار می سازیم. این کار آنقدر ادامه پیدا می کند تا مطمئن شویم کلیه ی نکات لازم و ضروری، ملکه ذهن مخاطبانمان گشته است. حضور مستمر کاربران اینترنتی در این پیج، خود نشان از کیفیت بالای مطالب و البته پشتیبانی درست و به موقع مجتمع ترکیب گاز پارس دارد. ما شدیدا عقیده داریم که برای کسب موفقیت در هر کاری، لازم است کنه و بنه آن را از هم بشکافیم. زندگی فرصت کوتاهی را در اختیار ما قرار می دهد؛ باید بکوشیم که از تک تک لحظات آن، بیشینه استفاده را ببریم. همان طور که در حال نگارش متون برای شما هستیم، مرتبا اخبار جدیدی از دنیای فناوری و تکنولوژی مخابره می شود و مضمون اکثر آن ها، پیدا شدن یک راه و شیوه جدید برای انجام امور مختلف است. ما موظف هستیم که همیشه علم خود را به روز نگه داریم و همگام با پیشرفت دنیا، طریقت مسیر کنیم. مبانی پروسه گاز کالیبراسیون، شاید در ظاهر امر پیچیده ای نباشد اما در بطن خود سرشار از نکاتی است که عاقلان برای درک آن عطش سیری ناپذیری از خود نشان می دهند. گویند در روزگاران قدیم، پادشه مردم داری در یکی از سرزمین های ایران کهن، تخته سنگی را در وسط جاده ای قرار داده تا عکس العمل مردم را نظاره کند و به همین دلیل خود را در گوشه ای مخفی کرد. عابران بسیاری فعل آمد و شد را صرف کردند و بی اعتنا از کنار تخته سنگ گذشتند. حتی بعضی از ایشان، زیر لب غر و لندی را نثار شخص پادشاه نمودند که آی این چه وضعی است و چرا کسی به فکر ما نیست! تا اینکه سرانجام پیرمرد سخت کوشی که از آن حوالی می گذشت، بار و بنه خود را در کنار گذاشت و در صدد کنار زدن تخته سنگ برآمد. پس از سعی و کوشش فراوان، بالاخره بر این مهم فائق آمد. در انتها متوجه شد که کیسه نسبتا پر و سنگینی زیر آن قرار داده شده است. پیرمرد زیرک بلافاصله کیسه را برداشت و متوجه یادداشتی که روی آن تعبیه شد بود، گشت. پاشاده برای تشکر و رساندن پیغام خویش این طور آورده بود که: هر سد و مانعی می تواند یک شانس بزرگ برای تغییر زندگی انسان باشد. نا گفته نماند که کیسه یافت شده، از طلا و سکه پر شده بود. عزیزان و گرامیان؛ زندگی پستی ها و بلندی های بسیاری دارد. اگر بخواهیم در برابر ناملایمت هایی که در پیش رویمان قرار گرفته سر خم کنیم، قطع به یقین به جایی نخواهیم رسید. این ها را گفتیم تا پند و اندرزهای طلایی حکایت قبل را سرلوحه کار خود در جستارهای مربوط به گاز کالیبراسیون بکنیم. شاید یکی از همین روزها که به قصد کار کردن با گاز کالیبراسیون از خواب برمی خیزید، مسئله جدیدی ذهن شما را به خود مشغول کند. توجه داشته باشید که تمامی تجهیزات، حداقل می بایست یک یا بعضا دو مرتبه در سال کالیبره شوند. این بستگی به موقعیتی که در آن قرار گرفته ایم دارد. بهتر است در این خصوص با کارشناسان ما مشورت کنید. فرآیند دقیق کالیبراسیون شامل پروسه ضمانت و کنترل کیفیت قوی همراه با تست های دستی و اتوماتیک برای کسب اطمینان از دقت روند کالیبراسیون می باشد. اگر پیاده سازی تعمیرات محرض شد، کاردانان و کارشناسان باید دست به کار شوند و به دنبال یافتن منشا اصلی بروند. در نهایت نیز با به کارگیری صدِ توان خود، تمامی تجهیزات را تعمیر و سرویس کنند. تکنسین ها و مسئولین آزمایشگاهی باید از بابت مهیا شدن شرایط لازم و کافی برای اخذ گواهینامه ها، خاطر جمع شوند. برای مثال در آزمایشگاه های خارجی پس از آنکه دستگاه آنالایزر برای تعمیر یا کالیبراسیون به مراجع مربوطه ارسال می گردد، عمدتا آن ها در محفظه ای موسوم به محفظه کالیبراسیون جای می دهند. در آنجاست که فرآیند برنامه نویسی اتوماتیک بر روی دستگاه اعمال می شود. نخست در فرآیند مزبود، نوع دستگاه و همین طور نوع گاز کالیبراسیون آن آشکار می شود. بعد چند تست اولیه از تجهیزات گرفته می شود. این تست ها قبل از شروع برنامه به قوع می پیوندند. آن وقت آنالایزر را با کمک گاز تمیز کرده تا به نقطه صفر و آغازین خود و دوره ثبات خود برسد. این کار ها همگی انجام می شوند تا امکان شروع فرآیند فراهم گردد. شاید برای یک فرد عادی و کسی که اولین تجارب خود در این خصوص پشت سر می گذارد، سبک و سنگین کردن این حجم از مطالب چندان ساده و راحت نباشد. طبیعی است و اصلا جای نگرانی وجود ندارد. تمرین، ممارست و سخت کوشی، شما را به یک فرد آب دیده و قدر در این راه تبدیل خواهد کرد. به علاوه این ها، شما حمایت و دانش گاز کالیبراسیون مجتمع ترکیب گاز را هم در کنار دست خود دارید. بدون نگرانی به ادامه کار بپردازید و فقط روی نحوه صحیح پیاده سازی دستورالعمل ها، تمرکز کنید. متخصص کالیبره سازی، با در دست داشتن گاز خلوص بالا مخصوص تحقیقات، مقادیر مناسب و تغییر کننده ای را وارد دستگاه ها می کند. مشخصا می بایست گازهای استعمال شده، تماما از موسسات ملی وفناوری مربوطه، تاییدیه دریافت کرده باشند. مثال در این باره زیاد است. بهتر است به هنگام شروع کار، ابتدا تحقیقات آن را به سرانجام برسانید و سپس گام های محکم تری بردارید. تمامی گازهای کالیبراسیون این پایگاه، از استاندارهای لازم برخوردار هستند و به خوبی کار شما را راه می اندازند. ترکیبات گاز کالیبراسیون توسط متخصصینی که آیین نامه ها و بخشنامه های موجود را به دقت لحاظ کرده اند، مخلوط، آنالیز و تولید می گردند و در نهایت گواهینامه کسب می کنند. اکثر این گازها در فضایی محبوس با فشار بالا، جای داده شده اند. به محض ورود گاز کالیبراسیون به دستگاه، پروتکل های برنامه نویسی ویژه ای فعال می شوند تا داده های ارسالی از بخش الکترونیک دستگاه، ذخیره شوند. در این محفظه های تست های حرارتی انجام می شود که دمای محیط را بالا برده تا بدین طریق مسجل گردد که آیا آنالایزر قادر به اندازه گیری درست غلظت گاز بر حسب پی پی ام در لحظه تغییر شرایط محیطی است یا خیر. اگر چنین نباشد، طبیعتا یک جای کار می لنگد و با پدیده عیب روبرو هستیم. البته همین کاری هم که در حال انجام اش هستیم خود تا حدودی به معنای عیب یابی است. منتها بیشتر از لفظ گاز کالیبراسیون و کالیبره کردن استفاده می شود که درست تر محسوب می شود. این تست ها به شدت مهم هستند؛ چرا که خواص گازها در شرایط مختلف دمایی و محیطی، پتانسیل تغییر دارند. شروع مراحل بعد، منوط به موفقت آمیز بودن تست های حرارتی می باشد. تازه تست نهایی برنامه نویسی در داخل کامپیوتر محفظه و آنالایزر انجام می گیرد. تکنسین های گاز کالیبراسیون چکاب نهایی را پس از آنکه متخصصین الکترونیک برنامه نویسی کار خود را به پایان رساندند، آغاز خواهند کرد. احتمالا شما هم متوجه چند مرحله ای بودن بازبینی ها شده اید. این عمل کمک شایانی به صحت و سقم نتایج می کند و تاکید دارد که آنالایزر، داده های گاز کالیبراسیون را به درستی می خواند و تمامی مراحل به سلامت پشت سر گذاشته شده اند. به نوعی می توان بیان کرد که مجددا تمامی تست های قبلی گرفته می شوند تا با خیالی آسوده، تصمیم های نهایی گرفته شوند. در برخی از آزمایشگاه های گاز کالیبراسیون خارجی، بعضا دویست فرآیند کالیبراسیون در سال یا کمتر از یک سال، به منصه ظهور می رسد و همه ی جوانب به خوبی سنجیده می شوند. دیده شده که گاه گداری دستگاه ها پس از آسیب دیدن به آزمایشگاه می رسند و گاهی نیز در سلامت کامل و بدون افتادن خط و خش روی بدنه و مانیتور به دست فن آور رسیده اند. بعضا تعداد کمی از دستگاه تنها به یک بار کالیبراسیون ساده در سال احتیاج خواهند داشت. تشخیص این موارد بر عهده متخصصین خواهد بود. ما با داشتن لیست کاملی از انواع گازهای کالیبراسیون، دست شما را برای ارتکاب اقسام و انحا آزمایش باز خواهیم گذاشت. تخصص و توان ما در منطقه، حرف اول را می زند.


گاز کالیبراسیون چیست - ترکیب گاز پارس

انواع گاز کالیبراسیون

شناخت انواع گاز کالیبراسیون، یک گام رو به جلو در این نوشتار محسوب می شود. صرف اینکه بدانیم گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد، به تنهایی گره گشا نخواهد بود. تقریبا در هر شاخه ای از علوم که ورود کنیم، یکی از زیر شاخه های آن به بررسی مقوله ای به نام انواع، پرداخته است. جمله قبل بیانگر آن است که در دنیای علوم مختلف، صرفا با ماهیت خالص مواد روبرو نیستیم و یک ماده ممکن است حالات و طبقه بندی های مختلفی به خود بگیرید. به عنوان یک مثال دور از این فضا، برخی از گازها، ایزوتوپ دارند و ممکن است به چند شکل مختلف با اندک خواص متفاوت در بیایند. قصد ندارم لقمه را دور دهان خود بپیچیم و گزافه گویی کنیم؛ اما یقینا بنا داریم شما را با اصول اولیه و اساسی مربوط به گاز کالیبراسیون تا آنجا که وقت و زمان قد بدهد، آشنا کنیم. به همین خاطر در آغازین جملات هر بخش، مقدمه ای کوتاه و مرتبط با اصل موضوع در پیشگاهتان به نمایش درآورده می شود. می بینیم آن روزی را که شما مشتریان عزیز – علی الخصوص گروهی که از اینترنت به سایت هدایت می شوند - گاز کالیبراسیون را تنها از مجتمع ترکیب گاز پارس طلب می کنید و کمتر سراغ مراجع دیگر می رود. تمام رقبا و همکاران قابل احترام هستند؛ منتها در بازار رقابتی تنها یک نام بیش از سایر نام ها در کانون توجهات قرار خواهد گرفت و آن نامی نیست جز گاز کالیبراسیون TGPA. شاید باورش کمی سخت باشد اما به شما قول می دهیم که این روز اصلا دور نیست؛ به زودی ما را در صدر نتایج رصد خواهید گرفت و به حرف های ما خواهید رسید. آن وقت است که شما هم مهر تاییدی بر این سخنان گوهربار خواهید زد و به دنبال یافتن راهی برای نزدیک شدن به ما هستید. طبق تحقیقات ما، سه نوع گاز کالیبراسیون داریم: گاز کالیبراسیون کروماتوگرافی، گاز کالیبراسیون دستگاه های گاز سنج یا Gas Detector و گاز کالیبراسیون آنالایزرهای گازی که کمابیش نام آن ها در متن به چشمتان خورده است. واضح و مبرهن است که هر کدام از انواع گاز کالیبراسیون در فضا و فیلد مخصوصی به کار بسته خواهند شد و اسباب انجام فعالیت های مختلف را فراهم خواهند ساخت. درست است که مجالی برای از هم شکافتن تمام دسته ها وجود ندارد اما همین که بدانید با چه مهره هایی روبرو هستید، خود به قدر کفایت شما را جلو خواهد انداخت. در ضمن ما موظف به ارائه اطلاعات تکمیلی در مشاوره های تلفنی و حضوری خود داریم. بنابراین بدون نگرانی و با فراغت بال، در کمال آرامش خوانش متون را به پیش ببرید. حرفه ای ها همیشه کار را بلد هستند و اجازه نمی دهند لنگ بمانید. برای نمونه از گاز کالیبراسیون سولفید هیدروژن که غلظت سولفید هیدروژن بیست و پنج پی پی ام و گاز بالانس آن هوا یا نیتروژن است، برای کالیبراسیون دستگاه های گاز سنج بهره می برند. لازم به ذکر است که این قبیل دستگاه ها در صنایع حفاری کاربرد ویژه ای دارند و به نوعی غیر قابل جایگزین می باشند. زمانی که یک سیستم، علی البدل تعریف شده ای برای خود نداشته باشد، حتما می بایست در حفظ و نگهداری آن همت به خرج داد. شیوه کارکرد دستگاه های کالیبره شده با گاز کالیبراسیون بدین صورت است که غلظت گاز سولفید هیدروژن محیط بر شالوده کالیبراسیون ادا شده تحلیل می شود و در موعد بالا زدن غلظت سولفید هیدروژن، آلارم و هشدارهای لازم داده می شود تا هر چه سریع تر افراد حاضر در محل، ترک مکان کنند و جان و مال خود را در امان نگاه دارند. تعیبر دیگر این ماجرا، جلوگیری از رسیدن آسیب و خسارت است. همچنان با توضیحات مربوط به انواع گاز کالیبراسیون در خدمت شما دوستان عزیز هستیم و گرانقدر هستیم تا باز گوییم هر آنچه که بر عهده و دوش ما گذاشته شده است. دیگر نوع گازهای کالیبراسیون یعنی مدل هیدروکربنی را برای کالیبراسیون دستگاه های کروماتوگرافی آنلاین پالایشگاه ها و پتروشیمی صرف خواهند کرد. آنچه در پروسه مربوط به این قضیه به سرانجام می رسد، مشخص نمودن این است که آیا در طی فرآیندهای مربوط به رصد آنلاین گاز طبیعی خروجی از پالایشگاه، نیازی به دوباره انجام شدن تصفیه هست یا خیر. حتما از خود می پرسید چگونه؟ اجازه دهید در مختصرترین حالت ممکن، خدمتتان شرح دهیم. اگر مقدار هیدروکربن های موجود در گاز طبیعی بیش از حد مجاز باشد، توسط دستگاه کروماتوگرافی کالیبره شده، معین خواهد شد و لذا آنچه در قبل عرض کردیم به وقوع خواهد پیوست. پیشنهاد ما این است که برای هر چه بهتر سر در آوردن از انواع گاز کالیبراسیون و همین طور کاربردهای مخصوص هر کدام با بخش پشتیانی مجتمع ترکیب گاز پارس ارتباط برقرارنمایید تا دست اول ترین مطالب مربوط به این حوزه نصیبتان گردد و درصد احتمال و خطا به زیر صفر برسد. صحبت با متخصصین TGAP بی شک شما را چند گام جلو خواهد برد و فرصت یافتن راه های جدیدتر و نوین تری را به شما عطا خواهد کرد.


انواع گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

دسته بندی گازهای کالیبراسیون

با تکمیل مباحث مربوط به انواع گاز کالیبراسیون، به سراغ مقوله مشابه دیگری تحت عنوان دسته بندی گازهای کالیبراسیون می رویم. شاید در نگاه اول، این دو عنوان، معادل و هم معنا به نظر برسند. البته که همین طور است؛ منتها ما قرار است در هر تیتر، با زاویه دید جدیدتری نسبت به تیتر قبل، وارد عمل شویم و دنیای دیگری از این ماده را به مخاطبان خود معرفی کنیم. پیشنهاد می کنیم که خیلی روی اسامی و شباهت های معنایی آن با همدیگر، زوم نکنید و بیشینه توجه خویش را روی درک مفاهیم نهفته در آن، صرف کنید. نگاه تک بعدی به یک موضوع، فرصت شناخت کامل آن را از آدمی می ستاند و اجازه نخواهد داد که به تمام جنبه های آن دسترسی پیدا کنیم. ما نیز به عنوان نویسنده متن، اصلا نمی پذیریم که عیب یا کمبودی در نوشتارمان وجود داشته باشد. پس می کوشیم تا در مورد هر چه که به گاز کالیبراسیون ارتباط دارد، برایتان بنویسیم. انتظاری که از خود داریم این است که قادر به ارائه پوشش گسترده تری در مقایسه با سایر مراجع باشیم. همین هم هست و شما دقیقا شاهد آن هستید که ما تاکنون چندین و چند بار و به بهانه های مختلف، در مورد کاربردها و یا اهمیت ها دست به قلم شده ایم و چند خطی به رشته تحریر درآورده ایم. هر مرتبه اما با رویکردی متفاوت به این مهم پرداخته شده و باب جدیدی باز گشته است. بیش از این ماجرا را کش نمی دهیم و الساعه صحبت پیرامون دسته بندی گاز کالیبراسیون را آغاز می کنیم. عزیزان و گرامیان؛ گازهای کالیبراسیون را می توان به دوسته تقسیم کرد. گاز کالیبراسیون گسترده که در زبان انگلیسی به آن span calibration گفته می شود و گاز کالیبراسیون صفر که فرم نمایش آن در زبان انگلیسی به صورت zero calibration است. حال مهم است که بدانیم از این دو دسته نامبرده، کی و کجا استفاده می شود و چه قواعد و اصولی بر آن ها حاکم است. اصولا گاز کالیبراسیون صفر گازی است که در آن هیچ نوع گاز اشتعال پذیری استفاده نشده باشد. موقعیت مناسب برای به کارگیری این ماده، وقتی است که بنا داشته باشیم آنالیزگر گاز را با گازی به غیر آز آنچه که قرار است شناسایی کند، کالیبره کنیم. برای تفهیم بیشتر، اجازه دهید یک مثال برایتان بزنیم. نیتروژن خالص می تواند گاز کالیبراسیون صفر برای کربن دی اکسید یا اکسیژن باشد. بدین ترتیب نقطه صفر برای گاز مورد نظر تامین خواهد شد. اما گاز کالیبراسیون گسترده، نوع پیشرفته تری از دسته گازهای کالیبراسیون محسبوب می شود که با آن غلظت مشخصی از گازهای مورد شناسایی برای کالیبراسیون آنالیزگر گازها استفاده می شود. انواع مختلفی از این دسته مواد به سفارش آزمایشگاه ها و شرکت ها، روزانه در سراسر دنیا تولید می شود و به دست ایشان می رسد. شما نیز می توانید با تشریح اهداف خود نزد TGPA، نسبت به ابتیاع دسته کارآمد و مناسب، اقدام نمایید.
دسته بندی گازهای کالیبراسیون از نظر واکنش پذیری
اما داستان دسته بندی را از دیدگاه دیگری هم می توان پیش برد. اگر ملاک، واکنش پذیری گازهای کالیبراسیون باشد، با دو دسته دیگر به نام گاز کالیبراسیون واکنشی و گاز کالیبراسیون غیر واکنشی روبرو خواهیم بود. به مثابه قبل، این دو آیتم را نیز دقیق بررسی خواهیم کرد و نحوه عملکردشان را زیر ذره بین خواهیم برد. نخست به سراغ گاز کالیبراسیون واکنشی یا واکنش پذیر می رویم. این مدل از گازها، به پارامترهای متغیر محیطی همانند رطوبت، گرما و سایر عناصر موجود در هوا، واکنش نشان خواهند داد. به سبب فراریت بالایی که دارند، لازم است تا زمان استفاده، به درستی و با روش های اطمینان بخش از آن ها مراقبت شود. در غیر این صورت، نتیجه لازم را از کار با آن ها نخواهیم گرفت و مجددا باید به فکر فراهم آوردن آن ها باشیم. طبق محاسبات حدودی انجام شده، گازهای کالیبراسیون واکنشی، ماندگاری کوتاهی بین هشت تا دوازده ماه دارند. اگر بخواهیم چند نمونه محصول متعلق به این دسته را مثال بزنیم باید از کلر، دی اکسید گوگرد و آمونیاک نام ببریم. هنگام تهیه، حتما به این مورد دقت کنید و دستورالعمل های لازم را از افراد متخصص دریافت نمایید. دسته بعدی، گاز کالیبراسیون غیر واکنشی نام داشت. این مدل از گازهای کالیبراسیون، برهمکنش چندانی با عناصر محیطی ندارد و طبیعتا از ماندگاری طولانی تری برخوردار هستند. بر خلاف گاز کالیبراسیون واکنش پذیر که در ظروف آلومینیومی نگهداری می شوند، این دسته را در فولاد محبوس کرده و بعضا دیده شده که نزدیک به سه سال، عمر کرده اند. برخی از گاز کالیبراسیون غیر واکنشی عبارت اند از متان، آلکن، مونو اکسید و دی اکسید کربن. اسامی مربوط به گازها را می توانید در بخش فروشگاه سایت به صورت تمام و کمال مشاهده نمایید.


کاربرد گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

روش های تولید گاز کالیبراسیون

برای تولید گاز کالیبراسیون، سه روش معروف و شناخته شده وجود دارد. هر کدام از این روش ها، در فضا و مکان مناسب، زیر نظر متخصصین قابل اجرا خواهند بود. بسته به شرایط حاکم بر محیط و امکانات در دسترس، یکی از روش های تولید برگزیده خواهد شد و در نهایت باعث پدید آمدن محصول نهایی خواهد گشت. در این راستا، سعی شده مختصر توضیحاتی کتابت گردد بلکه همگان قادر به درک آن باشند. مثل همیشه شما را اطلاعات دست اول و کاملا کاربردی، شگفت زده خواهیم کرد. بایستگی موضوعات پیش رو، دلیلی برای بلند و بالا شدن نوشتار گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد، شده است. کمتر مرجعی را می توان یافت که تا این حد، دقت حواس و وسواس برای نوشته های خود به خرج داده باشد. خروجی کار، قطعا چشمگیر خواهد بود و رضایت مخاطبان را به همراه خواهد داشت. خوشبختانه تا به این جای کار همین طور بوده و عموم افراد از آنچه که تحویل گرفته اند، کاملا راضی و خرسند بوده اند. اما گاز کالیبراسیون چگونه تولید می شود. این پرسش مهمی است که حتما در این بخش باید به آن پرداخته شود و سبب گردد که افراد به پاسخ روشنی دست پیدا کنند. صرف طرح پرسش، کاری از پیش نخواهد برد. این جوابیه است که نشان می دهد چند چند هستیم و چه چیزی در چنته داریم. ممکن است گاز کالیبراسیون را با روش تبخیری تولید کنند. در این روش، گاز حامل از درون گاز مورد نظر در حالت مایع عبور کرده و باعث می شود مقدار کمی از گاز مایع تبخیر شده و با گاز حامل، همراه گردد. توجه بفرمایید که در این روش تولید، ترکیب درصد مخلوط آنالیز خواهد شد. روش بعدی برای تولید گاز کالیبراسیون، لوله های نفوذ دهنده هستند. بدین صورت که گاز مایع موجود در لوله ها به وسیله دما کنترل می شوند و قادر به تولید ترکیبات با غلظت های محدود و کم خواهند شد. لوله های قابل حمل هستند و معمولا برای کالیبراسیون آشکارهای سمی کاربرد خواهند داشت تا بتوانند مقادیر کم را تشخیص دهند. این روش برای غلظت های بالا مناسب نیست. آخرین روش تولید گاز کالیبراسیون، تزریقی نام دارد. در این روش غلظت می تواند از چند درصد تا پی پی ام متغیر باشد و گاز مایع قبل از تزریق، تبخیر می شود. هر کدام از روش های یاد شده، دردسرها و محاسن خود را خواهند داشت. مثل همیشه باید دید که دقیقا قصد انجام چه کاری وجود دارد. همچنین نقش منبع و مرجع تهیه نیز بسیار مهم خواهد بود؛ زیرا اوست که باید تعیین کند قادر به پیاده سازی کدام یک از این روش های تولید گاز کالیبراسیون می باشد. مجتمع ترکیب گاز پارس با بهره گیری از علم روز دنیا، دقیق ترین و مناسبت ترین متد را اجرایی خواهد کرد. اینکه با اطمینان خاطر صد در صدی بگوییم کدامین راه، از سایر راه ها برگزیده تر است، تنها زمانی میسر است که پروسه مربوط به نیاز سنجی پشت سر گذاشته شده باشد.


گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

استانداردهای گاز کالیبراسیون

در هر کسب و کاری که ورود کنیم، یک سری استاندارهای از پیش تعیین شده در آن وجود خواهد داشت. دنیای گاز کالیبراسیون نیز از این قاعده مستثنی نبوده و استاندارهای مخصوص به خود را دارد. لازم است هر شرکت ارائه کننده و هر متقاضی منحصر به فردی به استاندارهای گاز کالیبراسیون آشنا باشد و برنامه ریزی امور را منطبق با چارچوب های تعیین شده، به ثمر برساند. اگر شما هم قصد دارید با استاندار گاز کالیبراسیون آشنا شوید، این بخش مخصوص شما خواهد بود. کما فی السابق تیم تحریریه، سعی نموده تمام جوانب را در نظر بگیرد و اهم مطالب را کتابت کند. اینکه هر استانداردی در کجا کاربرد خواهد داشت، زمانی معلوم می شود که تعریف مشخص و معینی از کار داشته باشیم. بدون شفاف سازی ابعاد، استانداری هم در کار نخواهد بود. در ضمن استانداردها کمک می کنند تا از مسیر مشخص تر و روشن تری عبور کنیم و نتایج بهتری در کار کسب نماییم. آیا شما چیزی از این استاندارها می دانید. اگر پاسختان منفی است لطفا با ما همراه شوید تا روشنتان کنیم. تاکنون سه سطح استاندارد برای این منظور تعریف شده است: استانداردهای کاری گاز، مخلوط های گاز مرجع اولیه و مخلوط های گاز مرجع ثانویه. هر کدام از این استانداردها، توضیحات ویژه ای دارند که به تفکیک آن ها را ایضاح خواهیم نمود و نکات مهم شان را به شما خوبان متذکر خواهیم شد.
استاندارد گاز کالیبراسیون: مخلوط های گاز مرجع اولیه یا PRGM با بسط اولین استاندارد شروع می کنیم. مخلوط های گاز مرجع اولیه در بالای زنجیره ردیابی قرار گرفته اند. آن ها بالاترین استانداردهای کیفیت موجود برای استفاده توسط سازمان های تجاری هستند. PRGM ها از مقایسه مستقیم با مواد استاندارد اولیه تهیه می شوند و بهترین (کمترین) عدم قطعیت های موجود را ارائه می دهند. PRGM ها معمولا توسط آزمایشگاه های کالیبراسیون و تولید کنندگان گاز تخصصی برای تعیین مقادیر مرجع استانداردهای داخلی خود استفاده می شوند. اگر به توجیهات بیشتری نیازمند هستید، کافی است با پرنسل مجرب ما وارد گفت و گو شوید.
استاندارد گاز کالیبراسیون: مخلوط‌های گاز مرجع ثانویه SRGM نگارش متون مربوط به دومین استاندارد را آغاز می کنیم. مخلوط‌ های گاز مرجع ثانویه به صورت گرانشی تهیه می ‌شوند و در برابر PRGM کالیبره می ‌شوند. ارزش تحلیلی و عدم قطعیت ‌های تحلیلی آن ها در یک گواهی گزارش می شود. آزمایشگاهی که SRGM ارائه می دهد باید دارای گواهی ISO۱۷۰۲۵ یا معادل آن باشد. SRGM ها محبوب ترین انتخاب گاز کالیبراسیون هستند؛ زیرا عدم قطعیت های کمی دارند و عموما مقرون به صرفه ترین گزینه ها برای کالیبراسیون گاز هستند، به خصوص در سیلندرهای با حجم زیاد. همیشه و هر کجا که بتوان کاری را با هزینه های کمتری به سرانجام رساند، از آن استقبال خواهد شد.
استانداردهای کاری گاز آخرین استاندارد گاز کالیبراسیون را تقدیم حضورتان می کنیم. استانداردهای کاری با توجه به استانداردهای ثانویه کالیبره شده اند. تجزیه و تحلیل مبتنی بر ISO۱۷۰۲۵ نیست و اغلب بر اساس وزن تعیین می شود. خریداران باید به اظهارات عرضه‌کننده گاز مبنی بر اینکه مخلوط ‌ها طبق سفارش عرضه می ‌شوند، اعتماد کنند. برای مثال، مجتمع ترکیب گاز پارس همواره مورد اعتماد مشتریان قرار دارد و از این نظر، حرف اول را در بازار می زند.


گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

تولرانس گاز کالیبراسیون

قدم در هر حیطه و مرز علمی که بگذاریم، با یک سری اصطلاحات خاص مربوط به آن حوزه، روبرو خواهیم شد. عبارت تولرانس گاز کالیبراسیون، یکی از چند عبارت مخصوصِ مربوط به حوزه خودش می باشد که از فهم آن پیچیدگی عجیب و غریبی به همراه ندارد. ناگفته نماند که واژه تولرانس، ممکن است در سایر محافل و موضوعات علمی دیگر نیز مطرح گردد و در آن جایگاه، معنای دیگری از نظر آمار و ارقام پیدا کند. ما کلیت ماجرا را برایتان تفصیل خواهیم کرد و الباقی را به زمان تماس تلفنی شما با مجموعه موکول می کنیم. مقصود از تولرانس گاز کالیبراسیون، محدوده بین غلظت سفارش داده شده و غلظت تحویلی است. فرضا اگر گاز کالیبراسیون با غلظت دویست و پنجاه پی پی ام گاز مونوکسید کربن در بالانس گاز نیترژون سفارش داده شده باشد، تولرانس این گاز کالیبراسیون از سوی تولید کننده مثبت و منهای ده در صد اعلام می گردد. با یک دو دوتا چهارتای ساده و یک جمع و تفریق سرانگشتی پی می بریم که غلظت واقعی محصول تحویل داده شده از سوی تولید کننده می بایست بین دویست و بیست و پنج تا دویست و هفتاد و پنج پی پی ام باشد. هر حالتی غیر از این، پذیرفته نخواهد بود و گاز کالیبراسیون تایید نمی شود. به همین خاطر تمامی گازهای کالیبراسیون تولید شده را با دستگاه های آنالایزر مورد سنجش و آزمون قرار می دهند و معمولا درصد نیز برای عدم قطعیت در نظر می گیرند. اشکال مختلفی در سحطح وب به نمایش درآمده که این موضوع را روشن تر می کند. شما نیز هنگام تحویل محصول، حتما به این پارامتر و اصول گفته شده در رابطه با آن، دقت کافی را به خرج دهید. برای آنکه بتوانیم به تمام  اهدافمان جامه عمل بپوشانیم، بهتر است ابتدا در مورد آن اطلاعات کسب کنیم.


گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد - ترکیب گاز پارس

ابزار عمومی گاز کالیبراسیون

در هیاهوی مطالب مربوط به گاز کالیبراسیون چیست و چه کاربردی دارد، گاها ریز نکاتی از قلم می افتند. ابزار عمومی گاز کالیبراسیون، یکی از همان دست نکاتی است که کمتر به بحث و گفت و گو گذاشته می شود اما ما، به خوبی آن را پوشش داده ایم. همان طور که سایر وقایع و اتفاقات مرتبط را با هوشمندی تمام، زیر لوا خود آوردیم. پس یک بار دیگر به تماشا بنشنید هنر دستان تیم تحریریه را تا بگویند برایتان از ابزارهای عمومی. در تعاریف مربوط به گازهای کالیبراسیون، ابزار عمومی آن دست از آلاتی هستند که بتوان از آن ها برای تفسیر و تحلیل طیف وسیعی از مواد شیمیایی بهره برد. ابزارهای عمومی کروماتوگرافی گاز، اغلب با استفاده از ایجاد خط یا منحنی کالیبراسیون، کالبیره خواهند شد. در این حالت، انواع اندازه گیری تحت پوشش قرار گرفته می شود. بنابراین گاز استاندارد ما برای تولید نقاط کالیبراسیون، در چنین خط یا منحنی به کار گرفته می شود. مطمئنا در مقابل لفظ عمومی، لفظ خاص یا اختصاصی قرار می گیرد. تیتر بعدی، چنین منوالی را در بر خواهد داشت. شما عزیزان خواهید توانست اطلاعات بیشتری را پیرامون انواع ابزار از واحد پشتیبانی TGPA طلب کنید.


گاز کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

ابزار خاص گاز کالیبراسیون

همان طور که اشاره شد، در مقابل عومی، واژه خاص یا خصوصی، صف آرایی خواهد کرد. انتظار ما از پروتکل خاص، پوشش ویژه و محدود می باشد. یقینا این قاعده در مورد ابزار خاص گاز کالیبراسیون نیز رعایت شده است. تنها راه فهیدن، خوانش ادامه متون است. پس بهتر است از حدس و گمان را کنار بگذارید و به سراغ اصل مطلب بروید. ابزار خاص گازهای کالیبراسیون از این حیث و منظر از سایر آلات جدا گشته اند که تنها قابلیت سنجش یک ماده به خصوص یا خانواده از ای مواد را و قابل استفاده برای سایر طیف ها و گروه ها نمی باشند. هر کجای دیگر هم که با این عبارت برخورد داشته باشیم، داستان از همین قرار است. شما با ابزار خاص، فقط می توانید یک سری کارهای محدود با امتیازات ویژه به منصه ظهور برسانید. اکثر ابزارهای خاص با یک گاز صفر و یک یا چند گاز اسپن یا همان گاز استاندارد کالیبراسیون، کالیبره می شوند. واضح و مبرهن است که اسامی دیگر در این بین جایی نخواهند داشت و فقط با همین چند ماده، اعمال ادا خواهند شد. شاید از خود بپرسید گاز صفر چیست. یک گاز صفر به طور معمول گاز خالصی است که هیچ گونه ترکیب سنجیده شده ای ندارد و تا آنجایی که امکان دارد مشابه ماتریس نمونه اندازه گیری شده است. از هوای خشک و نیتروژن، به عنوان دو گاز صفر معروف یاد می کنند. خلوص این گازهای به اصطلاح صفر می بایست برای کاربرد کافی باشد. گرید پنج دهم تا هفت دهم، مناسب است. گاز اسپن هم برای نقطه منفرد معمول کالیبراسیون، ترکیبی بهینه از نود درصد مقادیر اندازه گیری شده مولفه ماتریس است. پس اگر پی پی ام، عدد پنجاه باشد، نقطه بازه کالیبراسیون برای با نه دهم پی پی ام مساوی چهل و پنج مساوی با پنجاه ایکس خواهد بود. پس ترکیبات استاندارد ما غلظت مرتبط با نود درصد از مقادیر اندازه گیری معمول را دارند. این قبیل حساب و کتاب ها با دقت بالا و به کمک متخصصین مجتمع ترکیب گاز پارس، قابل انجام خواهند بود. نیازی نیست که نگرانی یا دلهره ای از این بابت داشته باشید. ما تبحر و تجربه بالای خود، تمامی مولفه های مربوط به ابزار خاص گاز کالیبراسیون را برایتان محاسبه خواهیم کرد.


Calibration Gas - ترکیب گاز پارس
نظرات خود پیرامون گاز کالیبراسیون را با ما به اشتراک بگذارید