advertise

آزمایشگاه کالیبراسیون

آزمایشگاه کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

کالیبراسیون چیست

به صفحه آزمایشگاه کالیبراسیون مجتمع ترکیب گاز پارس خوش آمدید. ابتدا به ساکن از مخاطبان عزیز دعوت به عمل می آوریم تا با مفهوم کالیبراسیون آشنا شوند و سپس به تشریح خدمات قابل ارائه توسط این واحد خواهیم پرداخت. برند TGPA با برخورداری از یک آزمایشگاه آنالیز گاز بزرگ و مجهز با استاندارد ۱۷۰۲۵، آماده خدمت رسانی به متقاضیان عزیز از اقصی نقاط کشور می باشد. کالیبراسیون یا واسنجی (با گاز کالیبراسیون اشتباه گرفته نشود) مطابقت با معیارهای استاندارد را تعیین می کند. در واقع عمل کالیبراسیون، اندازه گیری و تعیین صحت وسیله اندازه گیری در مطابقت با مراجع تایید شده، محسوب می شود. هدف از پیاده سازی اعمال مربوط به کالیبراسیون (کالیبره کردن) ایجاد یک نظام یکپارچه و موثر به منظور کنترل دقت و صحت پارامترهای مترولوژیکی وسایل اندازه گیری و دستگاه های آزمون و کلیه تجهیزاتی است که کارکرد آن ها بر کیفیت و چگونگی فرآیند تاثیر گذار می باشد. در واقع این عمل با هدف اطمینان حاصل یافتن از تطابق اندازه گیری های انجام شده با استانداردهای جهانی به منصه ظهور می رسد. کالیبراسیون ویژگی ‌های کارآمدی دستگاه یا مواد مرجع را به وسیله انجام مقایسات مستقیم مشخص می ‌سازد.


کالیبره یا کالیبره کردن به چه معناست

کالیبره یا کالیبره کردن، حالت فعل گونه کالیبراسیون است و در واقع از نظر معنایی، تفاوت چندانی با آن ندارد. برای بیان مفاهیم مربوط به این قسمت، نگاهی به تعریف ارائه شده در استاندارد ملی ایران انداخته ایم. مطابق با آنچه در استاندارد ملی ایران گفته شده است، کالیبراسیون عبارت است از مقایسه یک دستگاه اندازه گیری با یک استاندارد و تعیین میزان خطای وسیله نسبت به آن و در صورت لزوم تنظیم کالیبره با توجه به استانداردهای تعریف شده برای آن. پس کالیبره کردن به زبان ساده به معنای اندازه گیری و صحت اندازه گیری در مطابقت با مرجع تایید شده می باشد. با توجه به اینکه دستیابی به کیفیت برتر و انجام آزمایش های دقیق از طریق انجام آزمون ها و اندازه گیری های مطمئن صورت می گیرد لذا انجام فرایند کالیبراسیون در تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

اهداف اصلی آزمایشگاه کالیبراسیون

  • تعیین درستی مقادیر خوانده شده از دستگاه
  • اطمینان از قرائت‌هایی که از دستگاه صورت می‌گیرد
  • استقرار قابلیت ردیابی دستگاه به استانداردهای مرجع
اهداف کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس

گاز سنج در آزمایشگاه کالیبراسیون

یکی از مهم ترین ابزار و وسایلی که در آزمایشگاه کالیبراسیون مجتمع ترکیب گاز پارس وجود دارند، گاز سنج ها می باشند. یک گاز سنج وظیفه دارد میزان گازها و غلظت آن ها را اندازه گیری کند. هر دستگاه گاز سنج بر اساس نوع گازی که قرار است آن را اندازه گیری کند طراحی می شود و از این رو قواعد و پیچیدگی های مخصوص به خود را خواهد داشت. به طور معمول برای اندازه گیری گازهای سمی از گاز سنج استفاده می کنیم. در رابطه با انواع آن ها نیز باید گفت که با دو نوع ثابت و متحرک روبرو هستیم. گازسنج ها بسته به کاربری و زمینه ای که قصد استفاده از آن ها را داریم ممکن است از چراغ، آلارم، سنسورهای قابل دیدن و شنیدن و ... بهره مند باشند. در زمان های گذشته دستگاه های گاز سنج آزمایشگاه گاز کالیبراسیون تنها برای شناسایی یک گاز به کار گرفته می شدند، اما امروزه گازسنج ها با تکنولوژی جدید و پیشرفته ای که از آن برخوردار هستند در آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند و استفاده های بسیاری دارند. برند TGPA با بهره مندی از گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ و همچنین آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد در زمینه کالیبره کردن انواع گازسنج ها وهمچنین آنالیز گازهای ترکیبی در آزمایشگاه کالیبراسیون مجهز با دستگاه های کروماتوگرافی، آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی می ‌باشد. گاز سنج ها انواع مختلفی دارد: گاز سنج های پرتابل، گازسنج های ثابت، بررسی عملکرد آنالایزر GC. از هر کدام از این دستگاه ها به فراخور نیاز در مکان و زمان مناسب، استفاده خواهد شد.


گاز سنج در آزمایشگاه کالیبراسیون - ترکیب گاز پارس
آزمایشگاه کالیبراسیون 17025 - ترکیب گاز پارس

یک آشکارساز گاز قابل اشتعال تنها باید با یک گاز قابل اشتعال که گاز کالیبراسیون متان یا گاز کالیبراسیون ایزو بوتان است در اکثر مواقع کالیبره شود. همچنین یک آشکارساز اکسیژن گاز می ‌تواند با گاز کالیبراسیون نیتروژن خالص یا با گاز کالیبراسیون اکسیژن کالیبره شود.

مجتمع ترکیب گاز پارس در راستای ارائه خدمات منحصربفرد و محصولات گازی استاندارد و تجهیزات گازی کاربردی توانسته خود را به عنوان بزرگترین تولیدکننده تخصصی گازهای کالیبراسیون و گازهای استاندارد در ایران معرفی کند. تمامی محصولات (اعم از گازهای کالیبراسیون، گازهای خالص، گاز های ترکیبی، گاز کلگاز، گازهای میکس، میعانات گازی، و انواع تجهیزات گازی) که در سایت TGPA ملاحظه می فرمائید مورد تأیید تیم کارشناسی و متخصصان مجرب مجتمع ترکیب گاز پارس می باشند. محصولات عرضه شده در سایت تخصصی TGPA قابل اعتماد هستند به واسطه اینکه مجتمع ترکیب گاز پارس تمامی موارد استاندارد را رعایت کرده در تولید و عرضه محصولات خویش. این تیم تخصصی فائق آمده به اخذ گواهینامه های ذیل:
گواهینامه آزمایشگاه آزمون از اداره استاندارد
گواهینامه ISO۱۷۰۲۵ از مرکز تائید صلاحیت ایران
گواهینامه آزمایشگاه کالیبراسیون از اداره استاندارد

ترکیب گاز پارس

انواع گازهای کالیبراسیون در آزمایشگاه